JAROCIN FESTIWAL 2025 / 17-20.07.2025 - OGŁOSZENIE DRUGIE
Festiwal w Jarocinie swoją historią sięga lat 70. XX w. Dla muzyków te koncerty mają szczególne, a czasem nawet bardzo symboliczne znaczenie. To tutaj, na najstarszym festiwalu rockowym w kraju, narodziła się historia wielu z nich, dlatego w programie wydarzenia nie brakuje jubileuszy, a w koncertowych setlistach gości specjalnych i niespodzianek.
Artyści i artystki z kręgu polskiego rocka, punk rocka i muzyki alternatywnej wspólnie z wielopokoleniową publicznością, od dekad spotykają się w wielkopolskiej miejscowości, by razem tworzyć kolejną edycję legendarnego święta muzyki gitarowej. Jarocin Festiwal to najlepsza polska muzyka, niepowtarzalna atmosfera i wreszcie kultowe miejsce, w którym pierwsze kroki nierzadko stawiają legendy.
Variéte
Prekursor cold wave w Polsce – Variété powraca na scenę, na której zadebiutowali w 1984 roku! Piotr Bratkowski po latach napisał w Newsweeku: „Koncert Variété (…) zrobił na mnie największe wrażenie z wszystkiego, co kiedykolwiek w Jarocinie usłyszałem”. Zespół od lat zachwyca wyrafinowaniem i inspiruje twórców polskiej alternatywy – po ich repertuar sięgali m.in. Renata Przemyk czy Strachy na Lachy. Ich muzyka ewoluuje, ale zawsze oddaje nastrój czasów: od „zimnej fali” u schyłku PRL-u, przez mariaż z free jazzem w latach 90., do aktualnych inspiracji trip hopem, nu jazzem i ambitną elektroniką. Zespół nagrał do tej pory 10 albumów, a każdy z nich spotkał się z bardzo dobrym odbiorem publiczności i wysokimi ocenami krytyków. Najnowsza płyta „Dziki książę” otrzymała nominację do Fryderyka 2022 w kategorii Piosenka poetycka i literacka, a także został wybrany do najlepszej 10 polskich płyt 2021 roku w rankingach: Newsweeka, Gazety Wyborczej, Popcentrali, Leszka Gnoińśkiego, Magazynie Anxious, Polskiej Płycie – Polskiej Muzyce, Radiu UWM FM i wielu innych.
Coma
Kto nie zna „Spadam”, „Los cebula i krokodyle łzy” czy „Leszek Żukowski”!? Coma trwale wpisała się w historię gitarowego grania w Polsce. I choć w 2019 roku, po 21 latach na scenie, zespół zakończył swoją działalność, to w tym roku powrócił na scenę. Znani fanom muzyki przede wszystkim z energetycznych i widowiskowych koncertów, łączących w sobie elementy poezji, muzyki, teatru i filmu. Już ich debiutancki album „Pierwsze Wyjście z Mroku” z 2004 roku otworzył im drzwi do sukcesu, zdobywając m.in. Fryderyka w kategorii Album Roku – Rock. Koncertowali zarówno w Polsce, jak i za granicą, supportując takich gigantów jak Pearl Jam czy Linkin Park. Po latach przerwy powracają do Jarocina, by przypomnieć, dlaczego są jedną z ikon polskiego rocka.
– Wracamy do Jarocina! Najsłynniejszy rockowy festiwal znowu przyjmie nas w swoje progi. Ostatnim razem zagraliśmy tam jeden z najważniejszych koncertów w karierze, 10-lecie albumu „Pierwsze Wyjście z Mroku”. Nie zabrakło emocji i wrażeń! Po długiej przerwie wracamy w dobrej formie i z dużym zainteresowaniem fanów. Liczymy na dobry koncert i masę wspomnień, tak żeby wystarczyło na kolejne lata – zapowiada Coma.
Lock Down
Prosto z młodych serc i głów! Lock Down to młodzieżowy zespół punkowo-hardcore’owy złożony z utalentowanych muzyków w wieku od 11 do 15 lat. Mimo młodego wieku, mają już za sobą debiutancki album „We Are the Change” oraz występy przed takimi zespołami jak Cro-Mags, Bishops Green czy Booze&Glory. Łączą ostre gitarowe riffy, agresywną perkusję, melodyjny wokal, a ich muzyka jest o tym, jak trudno jest być nastolatkiem w dzisiejszych czasach, o presji i oczekiwaniach. Jak sami mówią, chcą odciągać dzieciaki od ekranów smartfonów i kierować ich spojrzenie na otaczający świat. Takich rzeczy nie uczą w szkołach.
Masturbator
Bohaterowie polskiego podziemia muzycznego, Masturbator, powracają na jarocińską scenę, aby znów zagrać na niej „Czy jest tu piekło” oraz „Szatan królem Polski”! Ich muzykę można określić jako old-skull-metal, czyli prostota, ciężkie riffy i warstwa tekstowa przesiąknięta siarką i smołą. Sceniczny szatanizm – to ich specjalność od 1989 roku.
– Dlaczego Masturbator to zespół kultowy. Zespół nieoczywisty, konsekwentny, profesjonalny. I mrugający okiem. Bohaterowie polskiego podziemia muzycznego (…). Wodewilowe przedstawienie, pełne okultystycznej symboliki, pirotechnicznych efektów i sztucznej krwi. (…) Piekło, zabawa, atmosfera tak gęsta, temperatura tak wysoka, że mroczny makijaż sceniczny muzyków spływał powoli po twarzach. (…) Masturbator jest dziś częścią legendy współczesnej odsłony festiwalu Jarocin – pisał o ich koncercie Łukasz Kamiński dla Gazety Wyborczej.
The Analogs
Świętujący w 2025 roku swoje 30-lecie zespół The Analogs, to jedno z aktywniejszych ogniw polskiej sceny niezależnej. Ich utwory takie jak „Dzieciaki Atakujące Policję” czy „Pieśń Aniołów” zna chyba każdy, kto interesuje się gitarowym graniem! Choć wywodzą się ze sceny punk rockowej w ich kompozycjach słychać rhythm‘n bluesową śpiewność i solowe partie gitary, które podkreślają lirykę piosenek. W 2024 roku ukazał się ich najnowszy album „Bestia”, na którym słyszymy trudne i smutne opowieści o otaczającym nas świecie, jego nierównościach, wszechobecnemu wyzyskowi, alienacji i zagubieniu. W Jarocinie pokażą, dlaczego są jednym z filarów polskiej sceny punkowej.
– Na Festiwalu Jarocin zagramy 3 raz. Za każdym razem jest to dla nas ważne wydarzenie, bo jesteśmy pokoleniem kształtowanym przez ten festiwal pod względem muzycznym. Pierwszy raz byłem w Jarocinie jako słuchacz w 1985 roku w wieku 15 lat. Teraz mam o 40 lat więcej i jest to dla mnie nadal kultowe miejsce – wspomina Paweł Czekała z The Analogs.
Bracia Figo Fagot
Duet, który od ponad dekady bawi swoją publiczność nietuzinkowymi tekstami. Bracia Figo Fagot, czyli niekwestionowani królowie pastiszu disco-polo! Absurdalny humor, syntezatorowe solówki, elektroniczne sample, wyraziste puenty. Zespół powstał w 2010 roku na potrzeby serialu „Kaliber 200 Volt”, emitowanego w jednej z telewizji muzycznych i jest realną kontynuacją serialowych postaci tworzących wysmakowane disco polo z elementami humorystycznej ironii. Od tego czasu wydali 6 albumów studyjnych, spośród których pięć pokryło się złotem. W Jarocinie zagrają swoje największe hity, z „Bożenką”, „Ooooo kończy się już noc”, „Pisarzem miłości” i „Karolino (KOCHAM CIĘ)” na czele.
– Jarocin to najstarszy polski festiwal z muzyką alternatywną, dlatego rozpiera nas jednocześnie i duma, i radość, że będziemy mogli zaprezentować jego publiczności nasz repertuar. Style muzyczne ulegają zmianie, ale bunt przeciwko przeciętności pozostaje uniwersalny. Tak rozumiemy ideę Jarocina. I tej idei pozostaniemy wierni – mówią Bracia Figo Fagot.
BILETY I KARNETY
II pula:
Karnet trzydniowy: 269,00 zł
Bilet na pole namiotowe: 109,00 zł
Bilety dostępne do 20.12.2024 (g. 11:59) lub do wyczerpania puli biletów.
III pula:
Karnet trzydniowy: 299,00 zł
Bilet na pole namiotowe: 119,00 zł
Bilety dostępne od 20.12.2024 (g. 12:00) do 1.07.2025 (g. 11:59) lub do wyczerpania puli biletów.
IV pula:
Karnet trzydniowy: 339,00 zł
Bilet na pole namiotowe: 139,00 zł
Bilety dostępne od 1.07.2025 (g. 12:00) do wyczerpania puli biletów.
Dzieci do lat 6. mogą bezpłatnie uczestniczyć w Imprezie pod opieką rodzica lub prawnego opiekuna, który posiada ważny Bilet wstępu.
Bilety oraz regulaminy pola namiotowego i festiwalu dostępne na: www.jarocinfestiwal.pl.
____
Zakup biletów poza autoryzowanymi punktami sprzedaży (Facebook, aukcje internetowe itp.) stwarza ryzyko nabycia biletów nieoryginalnych lub nieważnych, które uniemożliwią wejście na koncert.
Organizatorem festiwalu jest poznańska agencja koncertowa Good Taste Production. Współorganizatorem wydarzenia jest Muzeum Regionalne w Jarocinie, a mecenasem Gmina Jarocin. Partnerzy Festiwalu to Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Jarocin.